Psychoterapia – czym jest?
Psychoterapia polega na cyklicznym odbywaniu spotkań z psychoterapeutą. Głównym narzędziem psychoterapii jest rozmowa. To właśnie dzięki odpowiednio prowadzonym dialogom, psychoterapeuta może pomóc pacjentowi w uporaniu się z różnorodnymi problemami natury psychicznej. Jednym z tego typu problemów jest nerwica. Zaburzenie to staje się coraz powszechniejsze – zarówno wśród ludzi dorosłych, jak i dzieci. Nieleczona nerwica prowadzi do wielu schorzeń natury psychicznej i fizycznej.
Nerwica – czym się objawia?
Zaburzenia nerwicowe, zwane potocznie nerwicą bądź neurozą, to zaburzenia psychiczne o różnorodnych symptomach. Objawiają się one zaburzeniami emocjonalnymi i zakłóceniami procesów psychicznych, które doprowadzają do patologicznych zachowań. Osoby cierpiące na nerwicę zdają sobie sprawę ze swoich fobii i natręctw, cechuje ich krytycyzm objawów, które mają. W związku z tym wiele osób jest w stanie samodzielnie zdiagnozować u siebie zaburzenia nerwicowe. Ich leczenie nerwicy wymaga jednak konsultacji ze specjalistą – psychoterapeutą.
Jak można wyleczyć nerwicę na psychoterapii?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak wyleczyć nerwicę na psychoterapii. Wszystko zależy między innymi od zaburzeń, które cechują danego pacjenta, a także od czasu ich trwania. Psychoterapia jest dziedziną, która wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Analizuje ona przede wszystkim:
- czynniki biologiczne pacjenta (stan fizyczny, cechy charakteru, temperament i inne);
- przeżycia traumatyczne pacjenta (przewlekły stres, urazy psychiczne i inne);
- wymagania społeczne pacjenta (relacje rodzinne, relacje pracownicze i inne).
Analiza wyżej wymienionych punktów pozwala na dogłębne zrozumienie przez pacjenta swoich objawów i leków, a także – co nie mniej ważne – ich źródeł. Wiedza ta jest pierwszym krokiem w niwelowaniu niepożądanych zachowań i w nauce zachowań wskazanych. To z kolei wpływa na zmniejszenie, a kolejno usunięcie zaburzeń nerwicowych.
Kto może zgłosić się na leczenie zaburzeń nerwicowych?
Zaburzenia nerwicowe są bardzo powszechne w społeczeństwie. Na ich leczenie powinien zdecydować się każdy, kto ma dolegliwości przeszkadzające mu w wykonywaniu codziennych czynności. Aby psychoterapia okazała się skuteczna, należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – pacjent musi być szczery wobec psychoterapeuty. Po drugie – psychoterapia jest cykliczna, powinna więc odbywać się przez jakiś czas i być w miarę możliwości regularna.