Dlaczego psychoterapia pomaga?

Psychoterapia – na czym polega?

Psychoterapia, najprościej rzecz ujmując, to leczenie rozmową. Polega ona na regularnych spotkaniach osoby korzystającej z psychoterapii z wykwalifikowanym psychoterapeutą. Jej celem jest poprawa zdrowia psychicznego, nastroju, relacji z innymi ludźmi – zarówno członkami rodziny i przyjaciółmi, jak i współpracownikami czy osobami obcymi. Psychoterapia może też wpłynąć na umiejętne radzenie sobie z niepożądanymi zachowaniami, obsesjami, lękami. Nierzadko zmienia sposób myślenia pacjenta, pozwala wpłynąć na jego emocje – zniwelować te, które negatywnie oddziałują na psychikę i pobudzić lub wytworzyć te, które dają poczucie spokoju i zadowolenia.

Jakie są efekty psychoterapii?

Psychoterapia staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Może skorzystać z niej każdy, kto zmaga się z problemami natury psychicznej. Odpowiednio prowadzona psychoterapia może spowodować diametralne zmiany w życiu osoby poddającej się leczeniu psychiatrycznemu. Psychoterapia może wpłynąć między innymi na:

  • szeroko pojętą poprawę nastroju;
  • poprawę codziennego funkcjonowania – umiejętne planowanie i realizowanie założeń, stawianie sobie adekwatnych do swoich możliwości wyzwań;
  • zniwelowanie objawów takich jak: lęk, zamartwianie się, poczucie bezsilności, bezsenność, napady złości, autoagresja;
  • zdobycie umiejętności radzenia sobie z różnymi stanami emocjonalnymi, takimi jak: niepokój, wstyd, poczucie winy, poczucie krzywdy, poczucie osamotnienia, izolowanie się;
  • polepszenie relacji międzyludzkich – niepopadanie z konflikty, umiejętne radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych;
  • wyjście z nałogów takich jak nadużywanie substancji psychoaktywnych (leki, alkohol, narkotyki), hazard, seksoholizm, zakupoholizm, nadmierne korzystanie z Internetu i inne.

Jaki jest „niezamierzony” efekt psychoterapii?

Warto również dodać, że psychoterapia, oprócz tego, że niweluje bądź zmniejsza problemy, z którymi boryka się pacjent, posiada dodatkowy walor. Chodzi tu o szeroko pojęte poznanie siebie – swoich potrzeb, możliwości, lęków i słabości. Dzięki psychoterapii ludzie lepiej radzą sobie w życiu – wiedzą, jak podchodzić do nowych sytuacji, jak reagować na zdarzenia niekomfortowe i co zrobić, by tego typu sytuacji było jak najmniej. Psychoterapię można więc nazwać sztuką uczenia się siebie.

Dlaczego psychoterapia pomaga?

Tylko organizm, który będzie sprawny psychicznie, poradzi sobie z dolegliwościami fizycznymi. W związku z tym psychoterapia okazuje się pomocna w przypadku każdego, kto ma problemy w choćby najdrobniejszych aspektach życia codziennego.

Umów się na wizytę do psychoterapeuty w Łodzi.

Scroll to top